wtorek, 1 kwietnia 2014

Stevia - słodycz bez kalorii


  Wiosna to pora roku, która motywuje do zmian, porządków i aktywności. To właśnie wiosną zaczynamy myśleć o poprawieniu sylwetki. Wielu z nas, osłabionych wiosennym przesileniem, zastrzyku energii poszukuje w słodkościach, które choć poprawiają nastrój, niweczą wiosenne postanowienia o odchudzaniu i trosce o zdrowie. Jak więc rozwiązać tę sytuację? Sięgając po stewię.


   Stevia rebaudiana, bo o niej mowa, to gatunek roślin astrowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, ale uprawiana jest w wielu rejonach świata.
   Jest to roślina cechująca się bardzo wysoką zawartością związków słodzących, dzięki czemu znalazła zastosowanie w przemyśle spożywczym – do słodzenia napojów i potraw. Jest słodsza od tradycyjnego cukru, a ponadto niemal nie zawiera kalorii, co ułatwia kontrolę masy ciała. Stewia pomaga także obniżać ciśnienie. Ponadto posiada również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stewia nie powoduje próchnicy, jest bezpieczna dla diabetyków.



Od wielu lat była tradycyjnie wykorzystywana przez mieszkańców Ameryki Południowej, od dawna jest popularna także w Azji. Na rynku europejskim jako środek spożywczy stewia dostępna jest dopiero od 2011 roku, wcześniej stosowana była jako słodzik np. w preparatach do higieny jamy ustnej. Przed wprowadzeniem jej na rynek poddana została licznym badaniom, które potwierdziły, że jest bezpiecznym zamiennikiem cukru.
   Obecnie stewię można nabyć pod wieloma postaciami: płynnego ekstraktu, słodzików w pudrze, tabletkach lub suszonych liści. Stewię można też uprawiać w domowych doniczkach.


Może warto zacząć wiosenne porządki od „uprzątnięcia” białego cukru z diety? 
Więcej o zamiennikach cukru w kolejnych postach.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz