wtorek, 22 kwietnia 2014

Melasa - słodycz na wzmocnienie


  Melasa 

   Cukier spożywczy to skrystalizowana sacharoza, pozyskiwana z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. Oprócz słodkiego smaku i kalorii, nie dostarcza nam on niestety żadnych witamin ani składników mineralnych. Istnieje jednak produkt, pochodzący z tego samego źródła co cukier, który jest pełen substancji mineralnych i witamin. Jest to melasa.


   Melasa powstaje jako produkt uboczny podczas produkcji cukru spożywczego. Melasa może być buraczana (uzyskiwana przy produkcji cukru buraczanego) albo trzcinowa (uzyskiwana przy produkcji cukru trzcinowego). Obie mają ciemnobrązowy kolor, konsystencję gęstego syropu, słodki smak z posmakiem goryczki, oraz zawierają szereg składników, których nie znajdziemy w białym cukrze.
   Melasa z trzciny cukrowej jest bogatym źródłem żelaza i wapnia. (Łyżeczka melasy dostarcza tyle wapnia, ile szklanka mleka, a żelaza tyle ile znajdziemy w dziewięciu jajkach). Oprócz tego melasa zawiera również miedź, magnez, potas, cynk i witaminy z grupy B.


   Melasa buraczana jest ceniona przede wszystkim z uwagi na zawartość witamin z grupy B, w tym tak cennego kwasu foliowego, niezbędnego dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego u dzieci i procesów krwiotwórczych.
   Po melasę warto sięgnąć w stanach osłabienia, wyczerpania, przy anemii. Melasa wpływa korzystnie na układ odpornościowy, trawienny i nerwowy. Warto wprowadzić ją do codziennej diety, szczególnie osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci w wieku szkolnym i sportowców.

   Melasy można używać do smarowania pieczywa, słodzenia napojów, a także jako syrop do naleśników i deserów. Stosowana jest także do wypieku ciast, tortów i pierników, a tkaze chleba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz