poniedziałek, 17 lutego 2014

Rokitnik - syberyjski ananas

Rokitnik

   Rokitnik zwyczajny to krzew lub niewielkie drzewo występujące w Europie i Azji. Nazywany bywa także rosyjskim (lub syberyjskim) ananasem. W Polsce naturalnie występuje u wybrzeży Bałtyku, jednak zdziczałe formy rosną również w Pieninach i w obrębie obszarów zurbanizowanych. Z uwagi na niezwykle efektowne pomarańczowe owoce i srebrzyste liście oraz niewielkie wymagania, często sadzony jest jako roślina ozdobna. 

 
   Rokitnik to jednak nie tylko efektowny krzew ogrodowy – jego owoce wykorzystywane są w przemyśle spożywczym i jako surowiec zielarski. Kryją w sobie bowiem ogromne bogactwo składników odżywczych. Owoce rokitnika są bogate w witaminy, zarówno te rozpuszczalne w wodzie, jak i rozpuszczalne w tłuszczach. Jest to możliwe dzięki temu, iż owoce zawierają nie tylko sok, ale i olej. Ponadto są źródłem antyoksydantów, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz makro i mikroelementów, m.in. manganu, żelaza, boru.
   Spożywanie świeżych owoców i ich przetworów wzmacnia siły obronne organizmu, poprawia krążenie i pracę serca, zapobiega miażdżycy, obniża poziom cholesterolu we krwi,
wspomaga trawienie i przemianę materii oraz leczenie chorób przewodu pokarmowego. Ze względu na zawartość antyoksydantów rokitnik opóźnia starzenie się komórek i zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów. Rokitnik przeciwdziała także powstawaniu stanów zapalnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie w leczeniu dolegliwości reumatycznych. Ponadto usprawnia pracę mózgu i układu nerwowego, wspomaga gojenie ran i odbudowę organizmu po chemioterapii i ciężkich chorobach, dodaje energii i witalności, działa przeciwdepresyjnie.

   W kosmetyce wykorzystywany jest sok oraz olej rokitnikowy. Rokitnik stosowany zewnętrznie działa regeneracyjnie i przeciwstarzeniowo na skórę, poprawia jej elastyczność oraz zapewnia naturalną ochronę przeciwsłoneczną. Preparaty z rokitnikiem znajdują też szerokie zastosowanie w leczeniu blizn, egzemy, trądziku różowatego, odleżyn, oparzeń i owrzodzeń.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz