poniedziałek, 10 lutego 2014

Błonnik witalny

Błonnik witalny - dla zdrowia jelit i nie tylko

   Błonnik pokarmowy, inaczej włókno pokarmowe, to złożona substancja pochodzenia roślinnego, która nie ulega trawieniu. Odgrywa on bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.
   Popularny ostatnio błonnik witalny to źródło wysokiej jakości błonnika, pochodzącego z dwóch roślin: babki jajowatej i babki płesznik.


  Babka jajowata dostarcza nasion, jednak częściej wykorzystywana jest sama łupina nasienna, bogata w śluzowaty błonnik pokarmowy, dzięki czemu skutecznie wspomaga metabolizm i pracę jelit. Łupina babki jajowatej posiada zdolność absorpcji toksyn w przewodzie pokarmowym, poprawia trawienie, wpływa pozytywnie na wzrost liczby dobrych bakterii w jelitach, oczyszcza je, łagodzi objawy biegunki i pomaga zwalczyć zaparcia. Ponadto wspomaga odchudzanie zmniejszając uczucie głodu.
   Regularne spożywanie łupiny babki jajowatej łagodnie obniża poposiłkowy wzrost poziomu glukozy oraz cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Łupina babki jajowatej zalecana jest przy schorzeniach takich jak choroba wrzodowa, uporczywe biegunki, niestrawność, zespół jelita drażliwego, zaparcia, otyłość, hipercholesterolemia, hiperlipidemia, hiperglikemia, hemoroidy, polipy jelit, zgaga i nadmierny apetyt.   Babka płesznik znalazła powszechne zastosowanie jako środek regulujący wypróżnianie. Zwiększa lepkość treści jelitowej, dlatego stosuje się ją w biegunkach, gdyż normalizuje czas przejścia mas kałowych przez jelita. Jej nasiona wykorzystywane jest także w leczeniu okresowych zaparć, oraz jako łagodny i  bezpieczny środek ułatwiający wypróżnianie dla kobiet w ciąży. Jako środek śluzowy i przeciwzapalny babkę płesznik podaje się w przebiegu choroby wrzodowej, w leczeniu podrażnień przewodu pokarmowego oraz w zespole jelita drażliwego. Polecana jest podczas przeprowadzania kuracji odchudzających, gdyż ogranicza wchłanianie tłuszczu, zmniejsza uczucie głodu oraz wpływa na przemianę materii. Stosuje się ją w chorobach przewodu pokarmowego oraz w celu obniżenia poziomu cholesterolu LDL, regulacji poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2.
   Zarówno łupina babki jajowatej jak i nasiona babki płesznik, dzięki swojemu oczyszczającemu działaniu na organizm, pomagają uporać się z problemami z cerą, Zewnętrznie bywają stosowane w stanach zapalnych, atopowym zapaleniu skóry, suchości skóry, trądziku różowatym i łuszczycy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz