Wegetarianizm

Wegetarianizm

   Jeszcze kilka lat temu ludzie nie jedzący mięsa byli postrzegani jako dziwacy. Obecnie sytuacja się zmieniła - życie bez mięsa zyskuje wciąż nowych zwolenników.Nawet dotychczasowi sceptycy zaczynają dostrzegać wiele plusów płynących z takiego stylu życia. Stawiają na zdrowie i na świat wolny od okrucieństwa - decydują się na wegetarianizm. Szacuje się, że w Polsce obecnie jest około 2 milionów wegetarian i liczba ta stale rośnie. Ogromną grupę stanowią ludzie młodzi, świadomi tego, ile cierpienia niesie za sobą spożywanie mięsa...

Wegetarianizm i weganizm

Wegetarianizm to rodzaj diety charakteryzujący się wyłączeniem produktów mięsnych i ewentualnie jajlub nabiału z pobudek moralnych, etycznych bądź zdrowotnych. W języku potocznym wegetarianizm to zbiór kilku diet, które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. 
Według części definicji weganizm jest proekologicznym stylem życia niewykorzystującym produktów, w powstaniu których brały udział zwierzęta, takich jak skórzane ubrania, futra czy testowane na zwierzętach kosmetyki, zaś sama dieta odrzucająca pokarm zwierzęcego pochodzenia nazywana jest wówczas ścisłym wegetarianizmem.
Wegetarianie, w klasycznym rozumieniu tego pojęcia, wykluczają ze swojej diety wszelkie rodzaje mięsa i ryb, a także produkty zawierające substancje odzwierzęce, takie jak żelatyna, podpuszczka, tłuszcz zwierzęcy.
Jest wiele powodów, dlaczego ludzie decydują się na wegetariański styl życia i odmawiają jedzenia ciał zabitych zwierząt. Podstawowe z nich to względy etyczne, estetyczne, dbanie o zdrowie i środowisko. Dieta wegetariańska jest zdrowsza od tradycyjnej, opartej na dużej ilości mięsa. Urozmaicone wegetariańskie potrawy zapewniają odpowiednio wysoką liczbę potrzebnych składników odżywczych i minerałów. To również olbrzymia dawka witamin, których w mięsie nie znajdziemy. Każdy dietetyk - specjalista od żywienia potwierdzi, że mięso ze względu na tłuszcz zawiera niezdrowy cholesterol i należy spożywać dużo wegetariańskich posiłków, opartych o warzywa i owoce.
Odmiany wegetarianizmu


  • Laktowegetarianizm – popularna odmiana wegetarianizmu, polegająca na wyłączeniu z jadłospisu jajek. Laktowegetarianie dopuszczają jednak spożywanie mleka i jego przetworów.
  • Laktoowowegetarianizm (owolaktarianizm) – najbardziej rozpowszechniona odmiana wegetarianizmu. Polega na rezygnacji z potraw mięsnych. Do jadłospisu dopuszczone są natomiast produkty pochodzenia zwierzęcego: nabiał, jajka, miód.
  • Owowegetarianizm – dieta, która z produktów zwierzęcych dopuszcza jedynie spożywanie jajek.
  • Weganizm– polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów wytwarzanych przez zwierzęta. Poza mięsem nie spożywa się też mleka, serów, jaj. Niektórzy weganie uważają miód za produkt pochodzenia zwierzęcego i w związku z tym go nie jedzą, jednak jest to sprawa indywidualnych przekonań.
  • Witarianizm – dieta polegająca na spożywaniu wyłącznie świeżych warzyw i owoców. Odrzuca jakiekolwiek potrawy gotowane. Witarianie rezygnują również z wszelkich napojów typu kawa i herbata
  • Frutarianizm (lub fruktarianizm, fruitarianizm, fruktorianizm) – najbardziej zaostrzona forma wegetarianizmu. Oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, fruktarianie nie jedzą żadnych owoców i warzyw, których zerwanie uśmierciłoby roślinę (np. sałaty).  
    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz