wtorek, 14 stycznia 2014

Aromaterapia - pachnące kuracje

O aromaterapii słów kilka...

   Z uwagi na fakt, iż kilkakrotnie już proponowałam wykorzystywanie olejków eterycznych w peelingach, pora napisać kilka słów o samych olejkach i aromaterapii. Zapraszam.

 

Aromaterapia
  Termin „aromatarapia” w latach dwudziestych XX wieku stworzył francuski chemik Rene-Maurice Gatefosse, badacz olejków eterycznych. Swoje odkrycia opisał w książce pod tytułem „Aromatherapie” i taką samą nazwą określił nową metodę leczenia.



Olejki eteryczne

   Aromaterapia wykorzystuje właściwości wspomnianych olejków eterycznych w leczeniu różnorodnych dolegliwości. Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane, naturalne substancje zawarte w liściach, igłach czy drewnie roślin, kwiatach czy skórkach owoców. Z ich właściwości korzystano jednak znacznie wcześniej. W swojej lekarskiej praktyce, długo przed naszą erą, stosowali je ojcowie medycyny - Avicenna czy Hipokrates.


 Na zdjęciu: mój ulubiony olejek pomarańczowy:)


Jak korzystać z olejków? 

   Z dobrodziejstw olejków eterycznych można korzystać na kilka sposobów. Pierwszym z nich, najprostszym i najpopularniejszym jest inhalacja. Wybrany zapach rozpyla się w powietrzu lub odparowuje wraz z wodą. Olejki stosowane są także do kąpieli, masaży i pod postacią kompresów.
Należy pamiętać, by nie stosować nierożcieńcoznych olejków bezpośrednio na skórę, gdyż ich stęzenie może ją podrażnić. Stosując aromaterapeutyczne masaże warto zaopatryzc się w kosmetyczny olej bazowy np.arganowy, kokosowy, z migdalów, w kórym bedizemy rozcieńczać olejki.

   


Właściwości olejków eterycznych

   Olejki eteryczne mają liczne właściwości: przeciwbólowe (np. eukaliptusowy, różany), bakteriobójcze i przeciwgrzybicze (np. z drzewa herbacianego). Poprawiają samopoczucie, usuwają znużenie i dodają energii (np. pomarańczowy, cytrynowy). Pomagają zwalczyć infekcje dróg oddechowych (np. sosnowy, jodłowy), czy pozbyć się problemów ze snem (np.lawendowy, melisowy) W szerokiej gamie leczniczych olejków znajdziemy środek niemal na każdą dolegliwość. Olejki eteryczne są cenione nie tylko w medycynie niekonwencjonalnej, ale także w kosmetyce. Wiele z nich ma niezwykle korzystny wpływ na kondycję skóry. Pomagają, między innymi, wygładzić skórę i zwalczyć cellulit (np. pomarańczowy, cynamonowy), pozbyć się łupieżu (np. cedrowy) oraz trądziku (z drzewa herbacianego).
 

Warto zapoznać się z nimi bliżej, gdyż aromaterapia jest prosta i bardzo przyjemna :)
Zainteresowanym polecam książkę "Aromaterapia praktyczna" Beaty Matuszewskiej. 



Na zdjęciu: Przygotowanie Kasetki Na Drobne Przyjemności - prezent ślubny dla Ani i Karola;)
Papierowym prezentom towarzyszyły pachnące podgrzewacze, olejki do aromaterapii, kulki do kapieli z zapachowymi olejkami.

niedziela, 12 stycznia 2014

Peeling cynamonowo-pomarańczowy

Pozostając w cynamonowym klimacie, chciałabym zaproponować Wam pomysł na kolejny domowy peeling:)




W tak pochmurne i wietrzne dni jak dzisiejszy, każdy myśli o czymś rozgrzewającym. Tym "czymś" może być właśnie peeling cynamonowo-pomarańczowy.
Rozgrzewa cialo, wygładza skórę, rozjaśnia przebarwienia, a dzięki zawartemu w nim olejowi kokosowemu doskonale nawilża naskórek, dzieki czemu po jego użyciu nie ma potrzeby nakładania balsamu. A dodatkowo jest bardzo prosty w przygotowaniu.
Jego zapach ma działanie terapeutyczne: olejek pomarańczowy stosowany jest dla poprawy nastroju i łagodzenia stresu,  a cynamonowy - antydepresyjnie i dla poprawy koncentracji.

Sama przyjemność:)

Składniki:
  • 5 łyżek drobnoziarnistej soli
  • 1 łyżka cynamonu
  • skórka otarta z 1 pomarańczy
  • 3 łyżki roztopionego oleju kokosowego
  • 10 kropel olejku pomarańczowego



Wykonanie:
  • sypkie składniki łączymy ze sobą
  • dodajemy powoli olej i dokładnie mieszamy
  • nastepnie dodajemy olejek eteryczny (ja proponuję pomaranczowy, ale można dodać też cynamonowego)
  • mieszamy, przekładamy do słoiczka lub pojemniczka (najlepiej szerokiego i plaskiego)
  •  i gotowe:)










wtorek, 7 stycznia 2014

Cynamon – dla zdrowia i urody


Cynamon nie tylko na święta:)

   Cynamon większości ludzi kojarzy się z szarlotką. Mało kto pamięta o tym, że to nie tylko aromatyczna przyprawa, ale także skuteczny środek wspomagający zdrowie.
  Cynamonowiec to roślina pochodząca z Azji, ma postać krzewu lub drzewa. Źródłem popularnej przyprawy jest jego kora. Olejki eteryczne także pozyskiwane są z kory cynamonowca, a niekiedy również z jego liści lub korzeni. Cynamon stosowany jest od kilku tysięcy lat. Wzmianki o nim znajdują się w chińskich księgach o ziołach, a nawet w Biblii.


   Cynamon ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest dobrym źródłem manganu, wapnia, żelaza oraz błonnika. Korzystnie wpływa na procesy trawienia, łagodzi wzdęcia, zapobiega nudnościom i biegunkom. Ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu jest stosowany do odświeżania oddechu. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe. Poprawia krążenie i rozgrzewa. Stosowany jest także, by obniżyć poziom glukozy we krwi i kontrolować poziom cholesterolu. Pomaga przy przeziębieniach i grypie, gdyż działa także antywirusowo. Ponadto, ma właściwości przeciwgrzybicze.


   Cynamon znajduje swoje zastosowanie także w kosmetyce – działa antycellulitowo i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Jest pomocny w łagodzeniu trądziku i stanów zapalnych skóry, ponadto rozjaśnia przebarwienia. Jest doskonałym dodatkiem do domowych kosmetyków, np. peelingów.


   Zapach cynamonu ma właściwości antydepresyjne, dlatego cynamonowy olejek polecany jest w aromaterapii dla poprawy nastroju i łagodzenia stresu. Dodatkowo, wspomaga on pamięć i sprzyja koncentracji.




Cynamonowe, domowe kosmetyki już niebawem:)
Pozdrawiam:)