wtorek, 7 stycznia 2014

Cynamon – dla zdrowia i urody


Cynamon nie tylko na święta:)

   Cynamon większości ludzi kojarzy się z szarlotką. Mało kto pamięta o tym, że to nie tylko aromatyczna przyprawa, ale także skuteczny środek wspomagający zdrowie.
  Cynamonowiec to roślina pochodząca z Azji, ma postać krzewu lub drzewa. Źródłem popularnej przyprawy jest jego kora. Olejki eteryczne także pozyskiwane są z kory cynamonowca, a niekiedy również z jego liści lub korzeni. Cynamon stosowany jest od kilku tysięcy lat. Wzmianki o nim znajdują się w chińskich księgach o ziołach, a nawet w Biblii.


   Cynamon ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest dobrym źródłem manganu, wapnia, żelaza oraz błonnika. Korzystnie wpływa na procesy trawienia, łagodzi wzdęcia, zapobiega nudnościom i biegunkom. Ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu jest stosowany do odświeżania oddechu. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe. Poprawia krążenie i rozgrzewa. Stosowany jest także, by obniżyć poziom glukozy we krwi i kontrolować poziom cholesterolu. Pomaga przy przeziębieniach i grypie, gdyż działa także antywirusowo. Ponadto, ma właściwości przeciwgrzybicze.


   Cynamon znajduje swoje zastosowanie także w kosmetyce – działa antycellulitowo i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Jest pomocny w łagodzeniu trądziku i stanów zapalnych skóry, ponadto rozjaśnia przebarwienia. Jest doskonałym dodatkiem do domowych kosmetyków, np. peelingów.


   Zapach cynamonu ma właściwości antydepresyjne, dlatego cynamonowy olejek polecany jest w aromaterapii dla poprawy nastroju i łagodzenia stresu. Dodatkowo, wspomaga on pamięć i sprzyja koncentracji.
Cynamonowe, domowe kosmetyki już niebawem:)
Pozdrawiam:)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz