wtorek, 14 stycznia 2014

Aromaterapia - pachnące kuracje

O aromaterapii słów kilka...

   Z uwagi na fakt, iż kilkakrotnie już proponowałam wykorzystywanie olejków eterycznych w peelingach, pora napisać kilka słów o samych olejkach i aromaterapii. Zapraszam.

 

Aromaterapia
  Termin „aromatarapia” w latach dwudziestych XX wieku stworzył francuski chemik Rene-Maurice Gatefosse, badacz olejków eterycznych. Swoje odkrycia opisał w książce pod tytułem „Aromatherapie” i taką samą nazwą określił nową metodę leczenia.Olejki eteryczne

   Aromaterapia wykorzystuje właściwości wspomnianych olejków eterycznych w leczeniu różnorodnych dolegliwości. Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane, naturalne substancje zawarte w liściach, igłach czy drewnie roślin, kwiatach czy skórkach owoców. Z ich właściwości korzystano jednak znacznie wcześniej. W swojej lekarskiej praktyce, długo przed naszą erą, stosowali je ojcowie medycyny - Avicenna czy Hipokrates.


 Na zdjęciu: mój ulubiony olejek pomarańczowy:)


Jak korzystać z olejków? 

   Z dobrodziejstw olejków eterycznych można korzystać na kilka sposobów. Pierwszym z nich, najprostszym i najpopularniejszym jest inhalacja. Wybrany zapach rozpyla się w powietrzu lub odparowuje wraz z wodą. Olejki stosowane są także do kąpieli, masaży i pod postacią kompresów.
Należy pamiętać, by nie stosować nierożcieńcoznych olejków bezpośrednio na skórę, gdyż ich stęzenie może ją podrażnić. Stosując aromaterapeutyczne masaże warto zaopatryzc się w kosmetyczny olej bazowy np.arganowy, kokosowy, z migdalów, w kórym bedizemy rozcieńczać olejki.

   


Właściwości olejków eterycznych

   Olejki eteryczne mają liczne właściwości: przeciwbólowe (np. eukaliptusowy, różany), bakteriobójcze i przeciwgrzybicze (np. z drzewa herbacianego). Poprawiają samopoczucie, usuwają znużenie i dodają energii (np. pomarańczowy, cytrynowy). Pomagają zwalczyć infekcje dróg oddechowych (np. sosnowy, jodłowy), czy pozbyć się problemów ze snem (np.lawendowy, melisowy) W szerokiej gamie leczniczych olejków znajdziemy środek niemal na każdą dolegliwość. Olejki eteryczne są cenione nie tylko w medycynie niekonwencjonalnej, ale także w kosmetyce. Wiele z nich ma niezwykle korzystny wpływ na kondycję skóry. Pomagają, między innymi, wygładzić skórę i zwalczyć cellulit (np. pomarańczowy, cynamonowy), pozbyć się łupieżu (np. cedrowy) oraz trądziku (z drzewa herbacianego).
 

Warto zapoznać się z nimi bliżej, gdyż aromaterapia jest prosta i bardzo przyjemna :)
Zainteresowanym polecam książkę "Aromaterapia praktyczna" Beaty Matuszewskiej. Na zdjęciu: Przygotowanie Kasetki Na Drobne Przyjemności - prezent ślubny dla Ani i Karola;)
Papierowym prezentom towarzyszyły pachnące podgrzewacze, olejki do aromaterapii, kulki do kapieli z zapachowymi olejkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz