wtorek, 1 października 2013

Żyworódka - lek z doniczki


   Żyworódka to popularna roślina doniczkowa. Pochodzi z Madagaskaru. Ze względu na jej liczne właściwości stała się cenną rośliną leczniczą.

   Swoja nazwę żyworódka zawdzięcza niecodziennemu sposobowi rozmnażania: roślina ta wytwarza rozmnóżki na brzegach liści. Już kilkumilimetrowe rozmnóżki są gotowe do ukorzenienia się, odpadają od liści i dają początek nowej roślinie.

  Żyworódka stosowana jest w celach leczniczych i pielęgnacyjnych, zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Zawiera duże ilości witaminy C, oraz takie składniki mineralne jak mangan miedź, selen, glin, krzem, potas, wapń, żelazo. Ma działanie regenerujące, przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze.
   Literatura zielarska poleca stosować żyworódkę miedzy innymi przy takich schorzeniach i dolegliwościach jak: trudno gojące się rany, wrzody, trądzik, obrzęki, egzemy, oparzenia, pękające naczynka, żylaki, hemoroidy, bóle głowy, bóle reumatyczne, angina, paradontoza, ból gardła, nieświeży oddech, katar, zapalenie spojówek, suchość i pękanie naskórka.

   Żyworódkę stosuje się najczęściej w postaci okładów ze świeżych liści lub soku. Można z niej przygotowywać także lecznicze nalewki. Warto pamiętać o tym, że roślina wykorzystywana do ich przygotowania powinna mieć przynajmniej rok, wtedy dopiero osiąga pełnię swoich właściwości. Dostępne są także liczne gotowe produkty zawierające wyciągi z żyworódki, takie jak płyny, maści, kremy i żele, często wzbogacone dodatkowo o inne składniki odżywcze i pielęgnujące.Produkty z żyworódki w ofercie Eko-Deko. Z żyworódką w tle:)


Jeden z bestsellerów - maść z żyworódki z dodatkiem ekstraktu z aloesu, jak wiekszość produktow firmy Gorvita, woda, która zawiera to woda lecznicza z uzdrowiska Rabka Zdrój.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz