środa, 11 września 2013

Odżywczy peeling antycellulitowy - Zielony Skarb Himalajów


            Cellulit. Z tą kosmetyczną zmora rzeszy kobiet można walczyć naturalnie, bez pomocy kosmetyków, których skład przypomina listę zakupów laboratorium chemicznego, a cena bywa astronomiczna.
Natura może nam bowiem zaoferować wiele produktów przydatnych w profilaktyce i walce z cellulitem. Należą do nich między innymi olejek cedrowy oraz algi morskie.
Olejek cedrowy, jak podaje Beata Matuszewska w książce Aromaterapia praktyczna, pozyskiwany jest z igieł i kwiatów drzewa cedrowego – pochodzącego z Himalajów, występującego dziś w górskich terenach Azji, Afryki Północnej i basenie Morza Śródziemnego. Pomaga zwalczać cellulit oraz łupież. Ma działanie antyseptyczne, antyalergiczne, uspakajające oraz silnie przeciwbólowe.
Algi są powszechnie stosowane w kosmetyce, ze względu na swoje odżywcze i pielęgnacyjne właściwości. Sproszkowana spirulina jest także bardzo wartościowym suplementem diety. Okłady, kapiele i maseczki z alg morskich odżywiają włosy oraz skórę, poprawiają jej jędrność, wygładzają, pomagają zwalczać cellulit.

Posługując się innymi skarbami przyrody, możemy sami przygotować w 100% naturalny, antycellulitowy kosmetyk, który odżywi i wypielęgnuje naszą skórę. Do przygotowania peelingu potrzebny nam będzie jeszcze olej konopny oraz drobnoziarnista sól himalajska.
Sól himalajska to naturalnie czysta, nieprzetworzona sól morska. Pochodzi z pierwotnych mórz, istniejących niegdyś w rejonie dzisiejszych Himalajów. Stanowi bogate źródło wielu składników mineralnych. Znajdziemy w niej 84 potrzebne nam minerały i pierwiastki śladowe. Drobinki soli łagodnie i skutecznie złuszczaja matrwy naskórek, a dzieki bogactwu składników minerlanych - odżywiają skórę. 
Olej konopny tłoczony na zimno jest wartościowym dodatkiem do wielu potraw, wzbogacającym nasza dietę w NIKT. Jest ceniony także jako kosmetyk, z uwagi na właściwości łagodzenia zmian skórnych. Polecany jest w pielęgnacji cery trądzikowej.

Moja receptura na antycellilitowy, odżywczy peeling, nazwany Zielonym Skarbem Himalajów wygląda następująco:

Zielony Skarb Himalajów

Składniki:
  • 10 łyżeczek drobnoziarnistej soli himalajskiej
  • 10 łyżeczek oleju konopnego
  • 20 kropli olejku cedrowego
  • 2 łyżeczki sproszkowanych alg (spiruliny)
(Podane proporcje wystarczają na 2-3 zabiegi)



Wykonanie:
Sól mieszamy ze spiruliną, następnie dodajemy olej konopny oraz olejek cedrowy. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki.





Sposób użycia:
Przed zabiegiem myjemy ciało delikatnym kosmetykiem np. naturalnym mydłem i dokładnie spłukujemy ciepłym strumieniem wody.
Mieszankę wykorzystujemy do peelingu całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem partii narażonych na występowanie cellulitu. Masaż rozpoczynamy od stóp, kierując się w górę, okrężnymi ruchami. Aby zabieg przyniósł pożądane efekty powinien trwać przynajmniej kilka minut, by składniki zawarte w mieszane zdążyły wniknąć w skórę. Masaż można uzupełnić kąpielą, by pełniej wykorzystać dobroczynne działanie składników. W tym celu spłukujemy nałożoną mieszankę ciepłym strumieniem wody, a następnie pluskamy się w szmaragdowozielonej wodzieJ Po kąpieli nie spłukujemy się i nie wycieramy, a jedynie okrywamy ciało ręcznikiem lub szlafrokiem i wcieramy w skórę pozostałości olejków.

Efekt: nawilżona, odżywiona i jędrna skóra :)
Polecam, nie tylko do walki z cellulitem,ale tkaże profilaktycznie i relaksacyjnie w bólu mięśni i stawów.


Kasza jaglana - zdrowy posiłek przodków


Kasza jaglana

   Niepozorne, żółte ziarenka kaszy jaglanej są niedocenianym, jednak bardzo cennym produktem żywnościowym.

Kasza jaglana, wytwarzana z ziarna prosa, to lekki, odżywczy i bardzo uniwersalny produkt spożywczy. Zawiera niewielkie ilości skrobi, za to obfituje w białko, witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak magnez, miedź, potas, wapń, fosfor. Znajdziemy w niej także znaczące ilości żelaza, Jest źródłem witaminy E, a także lecytyny, która poprawia pamięć i koncentrację oraz korzystnie wpływa na stężenie cholesterolu we krwi, glukozaminy, cennej dla sprawności naszych stawów oraz krzemu, niezbędnego dla zachowania sprężystości naczyń krwionośnych, a także dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci.
   Kasza jaglana reguluje równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Nie zawiera glutenu, dlatego mogą spożywać ją osoby chorujące na celiakię. Polecana jest alergikom, osobom cierpiącym na niedokrwistość oraz dotkniętych chorobami stawów. Stanowi wartościowy posiłek dla wegetarian.
   Ze względu na swój delikatny smak, jest doskonała do dań na słodko, świetnie komponuje się z owocami czy jogurtem. Pasuje również do wielu dań obiadowych.
   Kasza jaglana to produkt, który warto uwzględnić w naszej codziennej diecie. Godne polecenia są także inne produkty z prosa: płatki jaglane oraz mąka jaglana, które z powodzeniem zastępują produkty z innych zbóż.