wtorek, 28 kwietnia 2015

Kiełki - wiosenne witaminy przez cały rok


   Nazwą „kiełki” określa się rośliny we wczesnej fazie wzrostu. Ze względu na duże ilości łatwo przyswajalnych składników odżywczych, wytwarzanych podczas procesu kiełkowania (m.in. białek, tłuszczów, witamin i związków mineralnych), są wartościowym elementem diety, znanym i cenionym już w starożytności.

   Kiełki nasion są doskonałym źródłem mikroelementów, soli mineralnych oraz innych składników odżywczych. Ich zawartość w kiełkach jest bowiem większa niż w proporcjonalnej ilości dojrzalej rośliny. Świeże kiełki obfitują w wartościowe białka i kwasy tłuszczowe omega-3, są także bogate w błonnik. Regularne ich spożywanie przeciwdziała wielu poważnym schorzeniom, wzmacnia system odpornościowy, uzupełnia niedobory witamin i składników mineralnych, a także działa przeciwnowotworowo.

   


 Najpopularniejsze są kiełki fasoli mung, rzodkiewki, brokułu, ciecierzycy, grochu, kukurydzy, lucerny, pszenicy, soczewicy i soi. Wiele kiełkowanych nasion posiada swoje specyficzne właściwości, np. kiełki brokułu zawierają sulforafany cenne w profilaktyce nowotworów, kiełki lucerny są wartościowym źródłem żelaza i łatwo przyswajalnego białka, zaś popularna w okresie wielkanocnym rzeżucha – wzmacnia włosy i skórę, a z uwagi na zawartość jodu polecana jest chorym na niedoczynność tarczycy.


   Kiełki najczęściej spożywa się na surowo. Są także wykorzystywane do przyrządzania kanapek, past, surówek i sałatek. Mogą być używane jako dekoracja do potraw. Niektóre rodzaje kiełków (zwłaszcza roślin strączkowych) powinny być spożywane po obróbce cieplnej.
   Zaletą kiełków jest także to, że są one dostępne przez cały rok, a ich uprawa nie wymaga stosowania żadnych sztucznych „przyspieszaczy i polepszaczy”. Coraz częściej pojawiają się w ofercie sklepów spożywczych. Każdy jednak może samodzielnie kiełkować ulubione rośliny, mając dzięki temu pewność ich świeżości i jakości. Do tego celu służą wygodne kiełkownice, dostępne w sklepach ze zdrową żywnością lub ogrodniczych. Do domowej uprawy pojedynczych rodzajów kiełków wystarczy jednak zwykły słoik, lniany woreczek, sitko lub lignina.
Warto wprowadzić je do swojej diety na wiosnę, by wykorzystać siłę budzących się roślin do wzmocnienia własnego organizmuJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz