wtorek, 8 lipca 2014

Pyłek kwiatowy – skarb z ula


Pyłek kwiatowy

Pyłek kwiatowy to jeden z produktów pszczelich. Jest mniej popularny od miodu, choć jest od niego bardziej wartościowy.
Pyłek kwiatowy to pyłki kwitnących roślin, zebrane przez pszczoły i częściowo przez nie przetworzone. Przetransportowane do ula i poddane dalszym „pszczelim obróbkom” stanowią pokarm dla młodych owadów. Zbierany jest u wlotu do ula, na specjalnych przeszkodach, które zatrzymują część pyłku. Zebrany pyłek jest następnie suszony. Dostępny w sklepach ma najczęściej postać drobnych, żółto-brązowych granulek.


Właściwości pyłku

Pyłek kwiatowy stanowi źródło białka, w tym niezbędnych aminokwasów egzogennych. Zawiera także węglowodany proste, w tym glukozę i fruktozę. Jak wykazały badania, w pyłku znaleźć można aż 36 składników mineralnych, w tym wapń, żelazo, magnez, krzem, miedź, siarkę, srebro, cynk, molibden i chrom. W pyłku znajdziemy także witaminy, m.in. A, C, B1, B2 i PP. Ponadto pyłek zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, fitohormony i enzymy. Zastosowanie

Ze względu na bogactwo składników odżywczych, pyłek kwiatowy polecany jest jako środek odżywczy dla rekonwalescentów czy osób w trakcie kuracji odchudzających. Może być stosowany dla podniesienia odporności, w leczeniu anemii, zapalenia wątroby i dróg żółciowych, miażdżycy, chorób żołądka i dwunastnicy. 
Polecany dla osób zmęczonych, zestresowanych, przy wzmożonym wysiłku fizycznym i intelektualnym.

Profilaktycznie zaleca się stosować 1 czubatą łyżeczkę pyłku dziennie, zaś w celach leczniczych 4 do 8 łyżeczek. (20-40g). Pyłek spożywa się najczęściej rozpuszczony w wodzie lub innym napoju. Przyswajalność składników odżywczych z pyłku poprawia dodanie od napoju odrobiny miodu. Na rynku dostępne są także miody z dodatkiem pyłku kwiatowego.


Miodowa herbatka wzmacniająca:
  • zaparzamy czarna herbatę
  • dodajemy plasterek cytryny, kilka wiórków świeżego imbiru,
  • po chwili dodajemy pół łyżeczki pyłku kwiatowego
  • gdy herbata nieco przestygnie, dodajemy pół łyżeczki miodu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz