poniedziałek, 5 maja 2014

Agawa – słodkości z Meksyku

Agawa 

   Agawa to rodzaj rośliny z rodziny agawowatych, liczącej około 100 gatunków. Występuje głównie w Ameryce Południowej i Środkowej, a także na południu Ameryki Północnej.
W przemyśle spożywczym wykorzystuje się głównie jej dwa gatunki. Są to Agave teguiliana i Agave salmiana.

Syrop i cukier z agawy

   W Meksyku produkowany jest z nich syrop, nazywany także nektarem. Ma przyjemny smak, porównywalny z delikatnym miodem. Syrop ten charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, a dodatkowo jest on trzykrotnie słodszy od cukru. Z tego względu chętnie sięgają po niego diabetycy.
   Syrop z agawy powstaje najczęściej w wyniku przefiltrowania i podgrzewania soku wyciśniętego z rdzenia agawy. Syrop naturalnie posiada pewne ilości żelaza, wapnia, potasu i magnezu. Składa się głównie z fruktozy i glukozy. Agawa zawiera także spore ilości inuliny. Jest ona naturalnym prebiotykiem – wspomaga wzrost korzystnej flory przewodu pokarmowego, pomaga obniżać poziom cholesterolu oraz lipidów w krwi, a także usprawnia pracę przewodu pokarmowego.
   Syrop z agawy jest najczęściej stosowany zamiast cukru lub miodu. Używany jest jako słodzik w zimnych napojach, gdyż posiada bardzo dobrą rozpuszczalność w wodzie. Służy również jako syrop do deserów, polewa do naleśników czy dodatek do potraw mięsnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz