poniedziałek, 25 listopada 2013

Naturalne farbowanie - naturalny brąz

Henna ELD Brąz w proszku

Farby ELD cieszą się zainteresowaniem pań odwiedzajacych Eko-Deko i, co bardzo nas cieszy, także wśród czytelniczek bloga.



Najważniejsze są efekty, dlatego prezentujemy fotograficznie farbę ELD w kolorze brązu:)

Kolejna nasza klientka-testerka wypróbowała już farbę w tubie (kolor brąz), po kilku tygodniach, dla pokrycia odrostów (i pierwszych siwych włosów) oraz odświeżenia koloru zastosowała brąz w proszku. 

Bardziej intensywny kolor zrekompensował nieco trudniejszą aplikację. Farba w proszku okazała sie także nieco trwalsza, dlatego kolejne farbowanie (po upływie kilku tygodni) również wykonano farbą w proszku. Zdjęcia, (niestety w sztucznym świetle, ale pojawią się i w dziennym) wykonane zostały 3 dni po tym właśnie farbowaniu.



Warto dodać, że włosy przed farbowaniami były mocno zniszczone po trwałej. Obecnie są w bardzo dobrej kondycji, co potwierdza nie tylko użytkowniczka, ale także fryzjerki. Kolor jest naturalny, intensywny i, co ciekawe, mimo może nie dość starannej aplikacji, równomierny:) 

Nasza testerka, do pielęgnacji włosów farbowanych naturlanymi farbami poleca naturalne kosmetyki przedłużajace trwałosć koloru - szampon i odżywkę firmy Fitomed do włosów koloryzowanych na ciemne odcienie, z henną i harbatą. 


Niebawem kolejne efekty farbowania i konkurs dla czytelniczek:)

Zapraszam do śledzenia bloga.

Pozdrawiam:)

Morwa biała – dla diabetyków i nie tylko



Morwa biała

Morwa biała (Morus alba) to niewielkie drzewo liściaste, pochodzące z Chin. Ze względu na swoje właściwości rozprzestrzeniła się po świecie przede wszystkim jako roślina uprawna, obecnie występuje w wielu rejonach.

Jakie niezwykłe właściwości kryje w sobie biała morwa? Ogranicza przyswajanie węglowodanów!
Z tego względu polecana jest przede wszystkim diabetykom w celu kontroli poziomu cukru we krwi, ale także osobom odchudzającym się. 

Wyciąg z liści morwy białej wpływa korzystnie na poziom cukru w organizmie poprzez spowolnienie działania enzymów biorących udział w trawieniu węglowodanów. Dzięki temu cześć z nich nie zostaje stawiona i jest wydalana z organizmu. Efekt - zmniejszone wchłanianie glukozy, co pozwala na utrzymanie niższego poziomu cukru we krwi.





Najpopularniejszym sposobem stosowania morwy, jest picie naparu z suszonych liści morwy białej jako samodzielnej herbatki, lub jako dodatku do innych naparów.

Na rynku dostępne są także płynne wyciągi z liści morwy lub tabletki. 




Natomiast owoce morwy białej to smaczna i pożywna przekąska. Mogą być one także dodatkiem do kompotów, dżemów, marmolad, win i likierów:)










sobota, 16 listopada 2013

Karczochy

Na pomoc wątrobie...

Zbliżające się święta zapowiadają kulinarne przyjemności, które co wrażliwszym (a nie znającym umiaru;P), moga przyspożyć dolegliwości wątrobowych. Dlatego też prezentuję kolejny, naturlany sposób na wsparcie wątroby. Są to... karczochy.




Karczoch zwyczajny to wieloletnia roślina zielna należąca do rodziny astrowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, obecnie uprawiany w całej Europie i Ameryce Północnej. Karczoch to przede wszystkim warzywo. Jednak ze wzgledu na swoje właściwości nalezy także do cenionych roślin zielarskich.



Karczochy są źródłem flawonoidów (luteolin, apigenin). Ekstrakt z liści karczocha ma właściwości hepatoprotekcyjne, przeciwdrobnoustrojowe oraz redukujace poziom cholesterolu. zawiera on także przeciwutleniacze.

Karczoch znajduje zastosowanie także w kosmetyce. Jest uważany za wartościowy dodatek do płynów oczyszczających skórę, toników, lotionów, kremów i maseczek kosmetycznych.






niedziela, 10 listopada 2013

Ostropest plamisty - na ratunek wątrobie


Ostropest – naturalne wsparcie dla wątroby


   Ostropest plamisty to jednoroczna roślina, należąca do rodziny astrowatych. Wyglądem przypomina oset. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego. W Polsce jest to przede wszystkim roślina uprawna.

Ostropest zawiera sylimarynę, która stosowana jest w profilaktyce chorób układu pokarmowego, schorzeń wątroby, a także w kuracjach oczyszczających organizm. 
 
Ziarno ostropestu stosowane jest więc jako środek odtruwający i regenerujący wątrobę. Polecany jest w czasie rekonwalescencji po uszkodzeniach wątroby, chemioterapii, zatruciach grzybami. Stosuje się go w leczeniu cukrzycy, kamicy żółciowej, zapaleniu wątroby typu C, przy nadużywaniu alkoholu, a także w czasie długotrwałych terapii antybiotykowych.

Ostropest może pomagać także przy krwawieniach z nosa i narządów wewnętrznych, zaburzeniach trawienia, wzdęciach, braku łaknienia, niedokwaśności soku żołądkowego oraz obniżonym ciśnieniu krwi.
 Stosowany profilaktycznie chroni komórki wątroby oraz nerek przed uszkodzeniami, toksynami i zapobiega ich stłuszczeniu. 

Ostropest znajduje także zastosowanie w kosmetyce: wpływa na regenerację i nawilżenie skóry. 

Stosowany jest pod postacią zmielonych ziaren, które można spożywać jako dodatek do musli, sałatek, kanapek lub przygotowanego z nich naparu. Z nasion ostropestu tłoczy się także wartościowy olej stosowany na zimno.




Orzeszki piorące w praktyce



Wywar z orzechów piorących

   Jednym z wartych przetestowania zastosowań orzeszków piorących jest wywar - uniwersalny srodek czyszczący.
 
Sposób przygotowania:
  • 8 łupin orzechów piorących zalać 200ml wody 
  • gotować przez 5-10 minut
  • przecedzić wywar
  • wcisnąć do niego sok z połówki cytryny. 


Orzeszki w trakcie gotowania.


Gotowy wywar




Tak przygotowany preparat można z powodzeniem wykorzystać jako płyn do mycia okien, mebli, płytek, luster, itd.

Można go przechowywać około 10 dni, pod przykryciem i w chłodnym miejscu.