poniedziałek, 16 grudnia 2013

Magia Zdrowych Świąt:)


   Święta Bożego Narodzenia to czas radości, wzruszeń przy betlejemskiej stajence i rodzinnych spotkań przy świątecznym stole.

   Co zrobić, by do świątecznych prezentów nie dołączyły dodatkowe centymetry w pasie i kilka zbędnych kilogramów, a wspomnieniom nie towarzyszyły wzdęcia i zgaga? Są na to sposoby:)




   Wigilijna kolacja i świąteczne potrawy to mnóstwo smaków (i ogrom kalorii). Przy ich przygotowywaniu warto pamiętać o korzennych przyprawach.
  • Popularny cynamon, to nie tylko doskonały dodatek do jabłek, ale również skuteczny środek obniżający poziom cholesterolu, a także glukozy we krwi. Napar z cynamonu pomoże także przy nudnościach.
  • Goździki warto wykorzystać nie tylko przy tworzeniu świątecznych dekoracji, ale także do przygotowania wigilijnego kompotu. Mają one działanie wiatropędne, poprawiają perystaltykę jelit i ułatwiają trawienie. Przydadzą się także przy nagłym bólu zęba –działają przeciwbólowo i antyseptycznie.
  • Do filiżanki świątecznej kawy warto dodać ziarno lub szczyptę zmielonego kardamonu, który wzmocni zarówno smak, jak i działanie kawy. Kardamon poprawia przemianę materii, zapobiega wzdęciom i zaparciom.
  • Dekoracyjny i aromatyczny anyż gwiazdkowy działa rozkurczowo, korzystnie wpływa na proces trawienia i przyswajania przez organizm składników pokarmowych.
   Tradycyjny kompot z suszu to także naturalny sprzymierzeniec dobrego trawienia. Ulgę w świątecznym przejedzeniu przyniosą także herbatki ziołowe: z mięty, kopru, anyżu. Przeciążonej wątrobie pomoże ziele karczocha i ostropest. Napar z liści białej morwy przyda się tym, którzy przesadzą ze słodkościami, natomiast zgagę złagodzi sok z aloesu.

   Miód i bakalie zawierają cenne składniki odżywcze, jednak obfitują w cukry, więc szczególnie ostrożnie powinni sięgać po nie diabetycy. Grzyby, które są źródłem soli mineralnych, są ciężkostrawne, dlatego dzieci i seniorzy powinni ograniczać ilość potraw z grzybów.

   Ryby, olej lniany i rzepakowy to cenne źródła niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one potrzebne m.in. do prawidłowej pracy mózgu i układu sercowo-naczyniowego. Warto więc zadbać o to, by były one jak najwyższej jakości.

   Wigilijną wieczerzę warto zakończyć spacerem na Pasterkę. To nie tylko piękna chrześcijańska tradycja, ale także sposób na zdrowe zakończenie biesiadowania:)


A na koniec, kilka zdjęć w świątecznym klimacie:


Herbaciarka z 6 przegrodkami, bajca w kolorze rustykalnego dębu i cytrusowo-korzenny motyw.
Już sprzedana;)



Świąteczne gadżety z Eko-Deko: pachnące świece, anioły, kubeczki i kosze prezentowe.




Gdyby ktoś miał wątpliwości: oto najbardziej urocze renifery świata.
Zachwyciły mnie swoją prostotą i niedokładnością, więc trzy osobniki już czekają
w moim pokoju na święta:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz